Tłuszcze w diecie

Tłuszcze podstawowe i uzupełniające są niezbędne dla naszego zdrowia

Wszyscy powinniśmy mieć dostateczną ilość tłuszczów podstawowych. 

Głównym źródłem tłuszczów podstawowych jest nasze pożywienie - nasiona, orzechy, mięso, jajka, produkty mleczne i oleje pochodzenia roślinnego. W sytuacji idealnej powinny one stanowić 95% naszego dziennego spożycia tłuszczów i pochodzić ze źródeł najwyższej jakości. Najlepszym wyborem są naturalne, zdrowe oleje roślinne bogate w wielonienasycone kwasy tłuszczowe. 

KapsułkaPozostałe 5% naszego dziennego spożycia tłuszczów powinno pochodzić z tłuszczów uzupełniających, głównie z oleju z ryb, kryla i glonów. 

Olej z kryla zawarty w O-KRILL 3™ jest znacznie lepszym źródłem Niezbędnych Nienasyconych Kwasów Tłuszczowych (NNKT) niż olej z ryb. Olej z kryla jest nie tylko związany z fosfolipidami, ale także 100% czysty i nie zniszczony przez przetwarzanie oraz szybciej wchłaniany niż olej z ryb.Podstawowym źródłem kwasów tłuszczowych Omega-3 są przede wszystkim tłuste ryby morskie jak: makrela, łosoś, halibut czy śledź. Ale równie dobrym źródłem tych kwasów są owoce morza, w tym kryl. W profilaktyce chorób układu krążenia rola kwasów Omega-3 jest niepodważalna, co zostało udokumentowane i dowiedzione. Uważa się, iż korzystne właściwości wynikają z kilku różnych mechanizmów. Są to: działanie przeciwzakrzepowe, przeciwzapalne i antyarytmiczne. Bardzo istotnym działaniem jest bezpośredni wpływ kwasów Omega-3 na metabolizm lipidów (cholesterolu, trójglicerydów), a zwłaszcza triglicerydów. Wykazano istotny wpływ olejów na obniżenie trójglicerydów i cholesterolu, poprzez hamowanie syntezy lipoprotein o niskiej gęstości LDL czyli tzw. złego cholesterolu i trójglicerydów w wątrobie. Dieta bogata w kwasy Omega-3 poprawia koncentrację uwagi, wpływa korzystnie na nastrój. Kwasy tłuszczowe Omega-3 są w stanie polepszyć ukrwienie nerwu wzrokowego i opóźniać proces degradacji. Kwasy tłuszczowe Omega-3 to ważne składniki błon komórkowych i niezbędne związki do powstania wielu innych substancji. Organizm ludzki nie jest zdolny do wytworzenia wszystkich kwasów tłuszczowych niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, a przede wszystkim: kwasu linolowego (LA) z grupy omega-6 oraz alfa-linolenowego (ALA) z grupy omega-3. Te dwa kwasy muszą być dostarczone z pożywieniem i dlatego nazywają się "niezbędnymi nienasyconymi kwasami tłuszczowymi" (NNKT). 

Dr n. Med. Agnieszka Jarosz, lekarz chorób wewnętrznych.